„Gdy mrok zapada” – Jørn Lier Horst

10 stycznia 2017

gdy-mrok-zapada-b-iext46633727PRZEMEK:

Pod koniec ubiegłego roku Jørn Lier Horst zaskoczył chyba wszystkich swoich fanów informacją, że wkrótce ukaże się prequel całej serii o Williamie Wistingu. Jeszcze bardziej zaskoczyło polskich miłośników twórczości tego pisarza wydawnictwo Smak Słowa, doprowadzając do niemal równoczesnej polsko-norweskiej premiery tego tomu. Udało mi się w końcu dopaść w swoje ręce „Gdy mrok zapada”, pora zatem opowiedzieć Wam co nieco o samej książce ;)

2016 rok, Stavern. Williama Wistinga niespodziewanie odwiedza młoda kobieta, wręczając mu zaadresowaną na jego nazwisko kopertę, znalezioną w domu po zmarłej babci. Zawartość koperty sprawia, że Wisting może spróbować rozwikłać zagadkę sprzed… niemal stulecia.

I tak, cofamy się w czasie do 1983 roku, kiedy młody William – świeżo upieczony ojciec bliźniaków, Thomasa i Line – jest już stróżem prawa, ale do jego głównymi obowiązkami są jeżdżenie radiowozem po okolicy i pilnowanie porządku. Wszystko zmienia się, gdy dochodzi do zuchwałego napadu na bank, a sprawców nie udaje się złapać – William postanawia poprowadzić na własną rękę śledztwo i dopaść drani.

Równocześnie przyjaciel jego teścia, Rupert Hansson, zwraca się do policjanta z prośbą o pomoc. Jako zapalony kolekcjoner oldtimerów słyszał, że w pewnej porzuconej, ledwo stojącej jeszcze stodole na obrzeżach, ma podobno stać porzucony unikatowy pojazd z dawnych lat. Trzeba się dowiedzieć, do kogo należy działka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozejrzeć się co nieco przez szpary w ścianach stodoły, czy aby na pewno jest sens poszukiwań właściciela.

Wkrótce Wisting trafia z tego powodu na drugą, o wiele poważniejszą sprawę, ciągnącą się już niemal od sześćdziesięciu lat. Młody, ambitny quasi-śledczy zamierza rozwikłać obie zagadki…

Muszę przyznać, że spodziewałem się „typowego” prequelu, przez który mam na myśli historię Wistinga sprzed pierwszego (jeszcze w Polsce niewydanego) tomu. I w pewnym sensie tak jest, ale bardzo ciekawym i oryginalnym pomysłem było połączenie dawnych wydarzeń z tymi toczącymi się współcześnie, w 2016 roku. To wprawdzie stawia czytelnika przed lekkim dylematem, czy traktować książkę jaki tom 11 czy 0, skoro akcja dzieje się i w 1983, i w 2016, ale całość czyta się bardzo szybko i przyjemnie, kibicując Williamowi Wistingowi w jego pierwszym w życiu śledztwie.

A jest w czym kibicować – sprawy do prostych nie należą, a nieopierzony stróż prawa ma ponadto obowiązki służbowe w swoim wydziale oraz obowiązki domowe. A, nie ukrywajmy, trochę roboty przy bliźniakach-noworodkach jest… Po raz pierwszy też mamy możliwość poznania Ingrid – żony Wistinga – a to pozwala nam też spojrzeć na znanego już bohatera w zupełnie innym świetle niż dotychczas.

Wprowadzenie tego zerowego tomu jednak jest chyba najbardziej na rękę nam, Polakom – bo dzięki temu teraz na rynku ukażą się brakujące tomy 1-5 w tej właśnie kolejności :) Kto zatem jeszcze nie miał okazji poznać Williama Wistinga, ten może – a nawet powinien – przekonać się, co się dzieje, „Gdy mrok zapada”, następnie wyczekiwać kolejnych pięciu tomów, a potem sięgnąć po kolejne pięć już wydanych:
6. „Szumowiny
7. „Poza sezonem
8. „Psy gończe
9. „Jaskiniowiec
10. „Ślepy trop

Ja tymczasem wyczekuję ciągu dalszego… ;)
A Wy jeszcze dziś na Instagramie wyczekujcie konkursu!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Gdy mrok zapada
Tytuł oryginalny: Nar det morkner
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Karolina Drozdowska
Liczba stron: 200
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Sztuka odwlekania" - John Perry
"Kroniki Jaaru: Księga luster" - Adam Faber
"Oczy Eugena Kallmanna" - Håkan Nesser

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>