„Gdy morze cichnie” – Jørn Lier Horst

6 grudnia 2017

william-wisting-tom-3-gdy-morze-cichnie-b-iext51383966PRZEMEK:

Kolejna – i raczej ostatnia – wydana w tym roku w naszym kraju książka Jørna Liera Horsta po raz kolejny zabiera nas do Stavern. Poza sezonem okolica wydaje się niemal bezludną, a jednak… coś się stało.

Pod jedną z aptek zostaje znaleziony nieprzytomny, bardzo ranny mężczyzną. Dość szybko okazuje się, że został postrzelony, a następnie przetransportowany w to miejsce, by ktokolwiek zdołał mu pomóc, bez względu na jego przeszłość i fakt, że jest całkowicie anonimowym człowiekiem.

Niemal równocześnie, policja na znajdującym się w pobliżu pogorzelisku odkrywa ludzkie zwłoki – rzecz jasna spalone przez mający tam miejsce pożar. William Wisting nawet nie wie, z jak dziwną sprawą ma tym razem do czynienia i ile jeszcze trupów wypłynie na wierzch…

Muszę przyznać, że od pierwszych stron Horstowi udało się wzbudzić we mnie zainteresowanie. Bo oto dwa odosobniony wydarzenia, w pewnej odległości od siebie, a od samego początku mamy przeczucie, że coś je łączy. Kiedy zaś na horyzoncie pojawia się jeszcze wątek rasistowski, islamski, czy jakkolwiek inaczej to nazwać – wówczas czytelnik przepada bez echa, zaglebiony w lekturze, pochłonięty sprawami, którymi żyje Larvik i okolica.

Co mnie się spodobało to fakt, że zyskujemy dodatkowo możliwość dowiedzenia się więcej o życiu prywatnym Wistinga, o relacjach łączących to z najbliższymi, ale i ze współpracownikami. Równocześnie intryga jest na tyle zagmatwane, że przez całą książkę odnosimy wrażenie, że wraz z policjantami – nawet, jeśli są blisko prawdy – tylko depczemy złoczyńcom po piętach, nie będąc w stanie ich doścignąć. Mnie osobiście to zachęcało do podkręcania tempa lektury, by wreszcie ułożyć wszystkie puzzle w jedną całość.

Z niecierpliwością czekam na brakujący czwarty i piąty tom serii, które najpewniej ukażą się w przyszłym roku. Liczę też, że Jørn Lier Horst nie zawiedzie czytelników i podrzucić nam – oraz Williamowi Wistingowi – także zupełnie nowe śledztwa.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Gdy morze cichnie
Tytuł oryginalny: Når havet stilner
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczek
Liczba stron: 348
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Pogromca lwów" - Camilla Läckberg
"Kluczowy świadek" - Jørn Lier Horst
"Gra o wszystko" - Joanna Opiat-Bojarska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>