„Elmer. Słoń w kratkę” – David McKee

9 kwietnia 2016

elmer0Choć wydawało mi się, że literaturę dziecięcą znam, to często trafiałem na rozmowy na temat słonia Elmera. Bohatera, który nie mówił mi absolutnie nic… Postanowiłem zatem nadrobić zaległości i poznać tego mądrego, bardzo oryginalnego przyjaciela wszystkich dzieci.

Elmer jest słoniem. Bardzo specyficznym słoniem – jest „łaciaty” w wielokolorową kratkę, jakby stworzyła go krawcowa, nie mająca lepszego pomysłu na zagospodarowanie pozostałych jej skrawków materiału. Tymczasem Elmer – mimo swego oryginalnego wyglądu – jest bardzo szanowanym członkiem swojego słoniowego plemienia.

W zawartych wewnątrz tej księgi czterech historiach najpierw poznajemy samego Elmera, jego poczucie humoru i fakt, że bycie „innym” wcale nie oznacza bycia wykluczonym ze społeczności. Następnie wraz z naszym bohaterem i jego kuzynem Wilburem wyruszamy na pomoc zagubionej Róży, ucząc się akceptacji otaczających nas postaci o innym kolorze skóry. Później odkrywamy wraz z pewnym nieznajomym, jak wiele daje wiara we własne możliwości i jak wiele potrafimy, nie zdając sobie z tego sprawy, by wreszcie w ostatniej opowieści nauczyć się współpracy, empatii i umiejętności szukania źródeł problemów oraz rozwiązań na nie.

Wszystkie te wzniosłe i ważne treści przedstawione są w sposób jak najbardziej zrozumiały dla przedszkolaków. Mali czytelnicy nie tylko z łatwością polubią słonia w kratkę, ale też poznając przygody Elmera nauczą się wielu umiejętności społecznych i zaczerpną dobre wzorce.

Zdecydowanie polecam i sam dołączam do grona fanów Elmera :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Papilon.

Autor książki: David McKee
Tytuł książki: Elmer. Słoń w kratkę
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Maria Szarf
Liczba stron: 128
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2014

Related posts:

"Blisko, nie za blisko" - Paweł Droździak, Renata Mazurowska
"Syn" - Jo Nesbø
"Wielki Mistrz" - Trudi Canavan

2 Comments

  • Miłka Kołakowska 9 kwietnia 2016 at 17:32

    Każdy mały czytelnik powinien polubić taką książeczkę. Pozdrawiam :)

  • Marta 10 kwietnia 2016 at 10:05

    Moja córka przedzkolakiem już nie jest, a wciąż wracamy do przygód Elmera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>