Książka

„Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” – Boguś Janiszewski, Max Skorwider

ekonomiaTytuł tej książki jest na tyle wymowny, że właściwie wystarczyłoby mi dodać, że ją po prostu polecam – i dzieciom, i dorosłym ;) Co takiego kryje się wewnątrz, że pozycja ta tak bardzo zyskała w moich oczach?

„Ekonomia” podzielona jest na 7 następujących działów:
* Pieniądze
* Podatki
* Budżet domowy
* Budżet państwa
* Gospodarka
* Bank
* Moja firma

Czytelnicy dowiadują się zatem najpierw o historii pieniądza, jego wymiany, wartości nominalnej i realnej, by następnie zastanowić się nad działaniem podatków (także tych nietypowych, jak chipsowy na Węgrzech). W dalszym kroku autorzy ukazują czym jest i jak funkcjonuje budżet domowy, by po chwili omówić już o wiele większy i bardziej złożony budżet państwa. Następnie wyjaśniają trudny dla dzieci temat gospodarki oraz tłumaczą, w jaki sposób działa bank, skąd się wzięła jego nazwa, jak funkcjoniją lokaty i kredyty. Ostatni rozdział natomiast napisać muszą już sami czytelnicy ;)

Miałem na studiach ekonomię (jako przedmiot, przez rok), ale muszę przyznać, że lektura tej książki (przeznaczonej docelowo dla dzieci w wieku 10-14 lat!) dała mi o wiele więcej – nie tylko frajdy. Bo fakt, że wszystko zostało tu dodatkowo zobrazowane, nierzadko humorystycznie, ale jest to ogromna, konkretna porcja wiedzy, jaką ustnie znienacka trudno przekazać dziecku, gdy zagnie nas jakimś pytaniem z tej dziedziny. Zabrakło co prawda wytłumaczenia dzieciom (i niektórym dorosłym), jak działa „największy wynalazek ludzkości” – procent składany, ale treść tego „podręcznika” (czy raczej należałoby powiedzieć „przewodnika” po świecie finansów) stanowi solidną podstawę, którą warto opanować bez względu na to, ile ma się lat.

Jeśli zatem nachodzą Was pytania (niekoniecznie zadawane przez Wasze – lub czyjeś – dziecko) związane z ekonomią, ta książka może stać się Waszym nieodzownym towarzyszem, nauczycielem i najlepszym przyjacielem. Ostrzegam tylko, że po jej lekturze mogą zacząć w Waszych głowach pojawiać się myśli na temat oszczędzania, inwestowania czy prowadzenia budżetu domowego. Nie będą one jednak straszne – co najwyżej staną się wyzwaniami, które zechcecie podjąć. Jesteście gotowi? ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Autor książki: Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Tytuł książki: Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 144
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Ekonomia
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: