„Dziennik” – Anne Frank

28 maja 2015

FrankAnne_Dziennik_2014_500pcxO „Dzienniku” Anne Frank i jej historii słyszał chyba każdy. Młoda, nastoletnia dziewczynka wraz z rodziną ucieka przed niemieckim pogromem Żydów aż do Amsterdamu, gdzie udaje im się schronić w oficynie – na poddaszu jednego z budynków u życzliwych ludzi. To właśnie tam powstają niemal wszystkie jej zapiski, przedstawiające życie w ukryciu.

Dopóki nie sięgnąłem po tę lekturę, nie miałem pojęcia, jak może wyglądać świat oczami Anne. Owszem – wiele filmów i książek wojennych czy historycznych przedstawiało same okrucieńśtwa, których móżna się było spodziewać, jednak tym razem dane nam jest obserwować wydarzenia oczami kilkunastoletniej dziewczyny. Co więcej, jej „świat” ogranicza się zaledwie do kilku pomieszczeń. Wydawać by się mogło, że panuje w nich względny spokój i każdy myśli tylko o tym, jak przetrwać kolejny dzień. Tymczasem u Anne jest o wiele inaczej…

Wprawdzie nigdy nie pisałem dziennika (kiedyś próbowałem, ale brakło mi systematyczności), niemniej jednak jeślibym miał w tej chwili pisać, nie zaczynałby się od żadnego „Witaj Pamiętniczku”, tylko raczje prosto z mostu pisałbym co u mnie słychać. Anne Frank tymczasem wykreowałą sobie Kitty – fikcyjną przyjaciółkę, do której zwraca się, opowiadając jej swoje wspomnienia. To zaś sprawia, że mogła pozwolić sobie na jeszcze więcej szczerości – jak w rozmowie z najbliższą osobą, powiernikiem sekretów.

Lektura „Dziennika” Anne Frank jest trudna, ale z pewnością wartościowa. Otiera oczy na to, jak wygląda wojna z perspektywy dziecka. Co więcej – nie takiego, które zostało wykreowane przez autora czy reżysera, ale z punktu widzenia osoby, która naprawdę przeżyła najtrudniejsze chwile XXI-wiecznej Europy.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Anne Frank
Tytuł książki: Dziennik
Tytuł oryginalny: Het Achterhuis
Język oryginalny: niderlandzki
Tłumacz: Alicja Oczko
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Forma: Listy (korespondencja)

Related posts:

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>