„Dziecko” – Fiona Barton

16 kwietnia 2018

Fiona Barton_Dziecko grzbiet 32_3 mm.inddPRZEMEK:

Po najnowszą powieść Fiony Barton sięgnąłem z jednego, prostego powodu. Nie czytałem jej „Wdowy”, nie miałem zielonego pojęcia, o czym tak do końca jest fabuła jakiejkolwiek z jej książek, ale… wyczytałem, że zanim zaczęła pisać thrillery, pracowała jako szefowa działu reportażu w takich tytułach jak „Daily Mail”, „Daily Telegraph” czy „Mail on Sunday”. I to mi wystarczyło – byłem ciekaw, jak była reporterka i dziennikarka, mająca na co dzień do czynienia ze zbrodniami, poradzi sobie w zupełnie innej roli.

W wieczór gm wydaniu jednej z gazet pojawia się wzmianka o tytułowym dziecku – a raczej jego szczątkach, przypadkowo odkrytych na placu budowy. Ta z pozoru niewinna informacja wpływa w bardzo intensywny sposób na życie trzech kobiet, z perspektywy których śledzimy naprzemiennie całą akcję. Jedna z nich doświadczyła w życiu tragedii, druga ma pewien sekret, który może ujrzeć światło dzienne, trzecia zaś jest dziennikarką, która postanawia za wszelką cenę odkryć historię znalezionego ciałka.

„Dziecko” to dość mocny thriller psychologiczny, trzymający w napięciu od pierwszych stron, zwłaszcza że bohaterki otwierają się przed czytelnikiem w bardzo powolny sposób. To sprawia, że przez bardzo długi czas nie wiemy wszystkiego, możemy jedynie snuć teorie spiskowe i próbować interpretować wydarzenia, jednak bez jakiejkolwiek pewności, jakie są fakty. Dopiero im bliżej końca, tym coraz więcej elementów układanki trafia na swoje miejsca, dostarczając nam pełnego obrazu sytuacji. A ta jest – jak łatwo się domyślić – szokująca…

Jestem pod dużym wrażeniem tego, w jaki sposób Fiona Barton prowadzi narrację. Skaczemy od bohaterki do bohaterki, odkrywamy niekiedy wydarzenia, które wydają nam się zupełnie nieistotne, a dopiero po jakimś czasie jesteśmy w stanie je właściwie zinterpretować. Taki zabieg sprawia, że podczas lektury jako czytelnicy staramy się cały czas mieć oczy dookoła głowy i szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania – a tych, jak na złość, nie brakuje.

„Dziecko” to świetnie skrojona powieść, która z pewnością Was niejednokrotnie zaskoczy. Moim zdaniem, jeśli jesteście fanami thrillerów – to absolutnie pozycja obowiązkowa na Waszej tegorocznej liście czytelniczej. Zaufajcie mi.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Fiona Barton
Tytuł książki: Dziecko
Tytuł oryginalny: The Child
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Agata Ostrowska
Liczba stron: 544
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Gra" - Anders de la Motte
"Popołudnie z piratami" - Mary Pope Osborne
"Sześć Cztery" - Hideo Yokoyama