Książka

„Dziecięce sprawy, czyli jak sobie radzić na co dzień i od święta” – Joanna Krzyżanek

dzieciecesprawyBASIA:

Książka dla przedszkolaków, 5-7 letnie dzieci to chyba najlepsi odbiorcy tej lektury.

Cała książka to zbiór różnych historyjek, które przydarzyły się członkom rodziny Wafelków. Główną postacią jest Lusia – pięcioletnia dziewczynka, chodząca do przedszkola w grupie Szczypiorków. Lusia ma brata Filipa, który chodzi do drugiej klasy i pracuje nad robotem, który ma za niego sprzątać, mamę Małgosię, która jest nauczycielką i tatę Marka, który jest właścicielem sklepu z wafelkami. Do rodziny należą także dziadek Izydor i babcia Helenka, Wafelkowie mają także kotkę Pelasie i psa Trampka, który niedawno został ojcem. Rodzina spotyka się często także z panią Klementyną Oko, która jest wychowawczynią Filipa; Brokuł, Teoś i Balbina to jego przyjaciele z klasy. Grupę przedszkolną Lusi prowadzi pani Bogusia Jeżyk, a ulubionymi przyjaciółkami dziewczynki są Julcia i Pola, grupę Szczypiorków do której należy Lusia zasila także bardzo muzykalna czarna szynszyla.

wp_20161111_08_14_23_pro-1

Kiedy już wszyscy zostali przedstawieni, dowiadujemy się, co Lusia robi w domu, a co w przedszkolu, a także co robi Filip w szkole, a co w domu. Następnie mamy 18 ciekawych historii, które przydarzyły się Filipowi, Lusi lub innym członkom tej rodziny.

wp_20161111_08_17_54_pro-1

Każde opowiadanie napisane jest w jednokolorowej – niebieskiej, zielonej różowej lub żółtej – ramce, a wokół niej na małych obrazkach przedstawione są różne rady do zastosowania, które są bardziej lub mniej powiązane z historyjką.

wp_20161111_08_16_42_pro-1

Opowiadania dotyczą tematycznie wyzwań, na jakie mogą się natknąć dzieci przedszkolno-szkolne. Dowiadujemy się miedzy innymi, jak wybrać plecak, jak można pomagać innym i co nam to daje, co to są rozpraszacze, że trzeba codziennie pozbywać się resztek jedzenia, dlaczego nie wolno zachowywać się jak kraby, czyli szczypać i kopać, o markach i metkach, które o niczym nie świadczą, co można robić w czasie przerwy, dlaczego nie powinno się przetrzymywać książek z biblioteki i jeszcze parę innych wartościowych sugestii.

wp_20161111_08_21_02_pro-1

Rodzina Wafelków jest bardzo niestandardowa, autorka bardzo łagodnie łamie wiele stereotypów, dziadek piecze ciasto, tata gotuje zupę, nie boją się też spełniać dziwne prośby dzieci, ale w taki sposób, żeby same odkryły co jest w nich złe, np. dziadek napisał zwolnienie z wuefu dopisując, że Filip chce być ociężały i niedotleniony. Joanna Krzyżanek pisze w tak w prześmieszny sposób, że wspólne czytanie będzie świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ciekawe opowiadania opatrzone są prostymi, kolorowymi ilustracjami. Treść może być nie tylko prostym sposobem do przyswojenia sobie wiedzy i wartości przydatnych w życiu dla dzieci, ale także świetną inspiracją dla rodziców i nauczycieli na pomysły na zabawę czy rozmowę z dziećmi.

wp_20161111_08_19_08_pro-1

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Centrum Edukacji Dziecięcej.

Autor książki: Joanna Kryżanek
Tytuł książki: Dziecięce sprawy, czyli jak sobie radzić na co dzień i od święta
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 48
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: