„Doktor Proktor i koniec świata. Być może” – Jo Nesbø

30 kwietnia 2016

dp3Znów dałem się porwać szalonemu naukowcowi, małej dziewczynce i jeszcze mniejszemu, rudowłosemu chłopcu. Tym razem powiało grozą, i to już w tytule…

Jeżeli nagminnie znikajom Ci skarpetki, a wszendzie czajom się błendy jenzykowe (nawet w tej recenzji) – to wiedz, że koniec świata jest bliski. Norwegowie oszaleli jeszcze bardziej – odsunęli od władzy samego Króla, a obwołali na prezydenta zwycięzcę telewizyjnego turnieju, Hallvarda Tenoresena. Trzeba ratować nie tylko kraj, ale i cały świat przed zagładą.

Chodzą słuchy, że wszystkiemu winien jest pewien specyficzny gatunek, opisany w „Zwierzętach, Których Istnienia Byś Sobie Nie Życzył” – ulubionej książce Bulka, napisanej zresztą przez jego dziadka. Trudno się zatem dziwić, że na ratunek Królowi (i światu) chłopiec wyrusza wraz z Lisą i Doktorem Proktorem. Nie są jednak osamotnieni – pomogą im w tym m.in. pani Strobe oraz Gregor Galvanius, nauczyciel zwany panem Czkawką. Czy wespół zdołają stawić czoła przeciwnościom?

Co mi się bardzo podoba, to fakt, że Jo Nesbø – podobnie, jak w poprzednim tomie – równocześnie i bawi, i uczy. Genialna kreacja nowego dyktatora (a zwłaszcza jego prawdziwe imię i nazwisko, których Wam nie zdradzę – doczytajcie sami) pozwalają w świadomość młodych czytelników wprowadzić nieco bardziej niż elementarną wiedzę o tyranii władzy. Sposób wyboru nowego prezydenta, jak i źródło początków jego kariery – przynajmniej moim zdaniem – mogą stanowić podstawę do domowej dyskusji pt. „Czy telewizja ogłupia?”.

Oczywiście na młodych czytelników czeka przy okazji mnóstwo śmiechu :) A starsi? Cóż – jeśli stracili już poczucie humoru – to doskonale wybawią się przy utworach ABBY i The Beatles (no, nie do końca), których w tej książce nie brakuje ;)

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Doktor Proktor i koniec świata. Być może
Tytuł oryginalny: Doktor Proktor og verdens undergang: Kanskje
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Related posts:

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>