E-book, Sprzęt

Czytnik czy tablet? A może hybryda? – poznajcie Icarus New Illumina

icarus Nie ukrywam, że w czytam głównie e-booki, gdyż jest to dla mnie w chwili obecnej najwygodniejszy sposób czytania – czy to w komunikacji miejskiej, czy w wolnej chwili, zawsze mam książki przy sobie (na smartfonie, bo czytnika się jeszcze nie dorobiłem, a noszenie ze sobą wszędzie 10-calowego tabletu już mi przeszło).

Ma to swoje plusy w postaci szybkiego dostępu do książek (plus dodatkowo do internetu i innych aplikacji, wszystko na jednym urządzeniu), oraz zasadniczy minus – czytanie na smartfonie czy tablecie jest bateriożerne, a przy okazji ekran niestety świeci po oczach, przez co komfort czytania niestety nijak nie może rywalizować z tym na czytnikach z wyświetlaczami w technologii e-ink. A co by było, gdyby zastosować hybrydę i wypuścić na rynek „czytnikotablet”? icarus_1

Właśnie takową hybrydą jest Icarus New Illumina – niepozorny, 6-calowy, podświetlany czytnik e-ink. Wbudowany wewnątrz dwurdzeniowy procesor z zegarem o taktowaniu 1 GHz oraz 512 MB RAM w zupełności wystarczają, by spełnić żądania każdego bibliofila. Pamięć wewnętrzna to 4 GB (z których 3GB są dostępne dla użytkownika), zaś nowy Icarus otwiera standardowo wszystkie domyślne formaty: PDF, FB2, EPUB, RTF, MOBI, TXT, HTM, a także JPG i BMP. W dodatku urządzenia ma niewielkie wymiary (118 x 168 x 9 mm), dzięki czemu łatwo je ze sobą zabrać w dowolne miejsce. Tablet/czytnik działa w oparciu o system operacyjny Android w wersji 4.2.2 Jelly Bean, posiada też wbudowane słowniki StarDict umożliwiające tłumaczenie niezrozumiałych słów. black1

To tyle o szczegółach technicznych – ważniejsze, jak urządzenie się sprawuje. Pierwsze w oczy rzuca się niestety nieprzetłumaczone do końca menu, jednak na szczęście jest na tyle intuicyjne, że można sobie bez większego problemu poradzić. Książki czyta się natomiast swobodnie, przewijanie kolejnych stron znacznie ułatwiają umieszczone podobnie, jak na Kindlach, przyciski ze strzałkami po obu stronach ekranu. Ponadto ekran bez problemu reaguje na nasz dotyk, więc sam proces czytania nie jest w żadnym stopniu kłopotliwy, także jeśli chodzi o odczyt plików PDF.

Czytnik za kwotę 519 złotych można nabyć na stronie Czytio.pl. Za udostępnienie egzemplarza do testów dziękuję firmie 71media.

 

 

 

Sprawdź także: