Książka

„Czytaj sprawniej. Visual reading” – Christian Grüning

czytaj_sprawniej_visual_reading_IMAGE1_200104_9AGNIESZKA:

Dzisiaj trochę w innym klimacie – recenzja książki, która wpadła w moje ręce z czystej ciekawości oraz premedytacji w stylu „muszę zacząć szybciej czytać!”, a pomogła mi w napisaniu pracy zaliczeniowej na studiach ;).

Mowa oczywiście o książce „Czytaj sprawniej. Visual reading”. Książka ta to swoisty poradnik dla osób, które – tak, jak i ja – z jakiegoś powodu martwią się o swoją prędkość czytania i jakość zapamiętywania treści z książek. Ileż to razy czytamy książkę i mamy wrażenie, że lektura nam się dłuży, końca nie widać, a tu kolejny stosik już na nas czeka. „Czytaj sprawniej” to książka, która w prosty sposób pomaga nam ćwiczyć coraz to szybsze czytanie. W poradniku ukazanych jest wiele pomocnych nam mnemotechnik oraz zastosowań i technik, jak i wiele testów i zadań (czasowych, ale nie tylko), które pomogą nam w lepszym rozumieniu tego, co czytamy oraz w stopniowym zwiększaniu prędkości. W książce znalazły się też między innymi ćwiczenia „ze wskaźnikiem” (najmniej lubiane przeze mnie… :P).

Książkę kupiłam sobie nie zdając sobie sprawy, jak duże będzie miała dla mnie znaczenie, kiedy to okazało się, że na jednych z ćwiczeń na studiach mam właśnie za zadanie nauczyć się czytać z prędkością 400 słów na minutę. „Kosmos!” – mówił niejeden student, słysząc tę ogromną liczbę po tym, jak się okazało, że wielu z nas udawało się czytać maksymalnie zaledwie 100 słów na minutę. Jako, że ja zaczęłam lekturę książki szybciej, na początku ćwiczeń w październiku osiągnęłam już prędkość 250 słów na minutę.

Oczywiście to nie tak, że każdy tekst czytałam z taką prędkością. Wiadomo, że książkę, którą chce się przeczytać czyta się szybciej niż wszelkiego rodzaju akademickie podręczniki, czy (w moim przypadku akurat) czytanie materiałów na komputerze. Uważam jednak, że ćwiczenia w tej książce niesamowicie pomagają zwiększyć prędkość oraz rozumienie tego, co się czyta.

Gorąco polecam więc lekturę i ćwiczenia z tej książki wszystkim tym, którzy – tak, jak ja – rozpaczają nad górką książek, zbierającą się na ich półkach, czekających na przeczytanie.

Autor książki: Christian Grüning
Tytuł książki: Czytaj sprawniej. Visual reading
Tytuł oryginalny: Visual Reading: Garantiert schneller lesen und mehr verstehen
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Robert Młyńczak
Liczba stron: 222
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: