„Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu” – Jon Ronson

6 listopada 2014

czyjestespsychopataPodejrzewam, że na pytanie zawarte w tytule książki większość osób odpowiada przecząco i uważa, że sprawa jest zakończona. Cóż – prawdę powiedziawszy pytań mających stwierdzić, czy jesteśmy psychopatami (tudzież socjopatami) jest kilkanaście, zaś efekt końcowy takiego testu może uznać chorego za zdrowego. Albo – co gorsza – odwrotnie.

Jon Ronson pod wpływem nietypowej zagadki, o pomoc w rozwiązaniu której został poproszony, zaczął zagłębiać się w temat psychopatów, historii tej choroby, jej wykrywania, a także roli socjopatów w historii zakładów karnych i głośniejszych spraw kryminalnych. Jak przystało na prawdziwego dziennikarza, w podróż tę Ronson zabrał ze sobą nas – czytelników.

Autor „Człowieka, który gapił się na kozy” w interesujący sposób udowadnia, jak śliska może być granica między byciem normalnym a psychopatą, niekiedy w zależności od obranej perspektywy. Wskazuje osoby, które niesłusznie uznano za socjopatów oraz tych, którzy zamiast spędzać czas w odosobnieniu w jednym z ośrodków – stąpają twardo po ziemi, bo uznano ich za zdrowe okazy.

Świat obłędu nigdy wcześniej nie okazał się tak bliski każdemu z nas. Warto przeczytać tę książkę, odkryć choroby, które wymyślono, poznać oryginalny eksperyment Davina Rosenhana czy też zrozumieć pobudki kierujące psychopatami. Wszak mogą być wśród nas… ;)

E-booka zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Jon Ronson
Tytuł książki: Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu
Tytuł oryginalny: The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Dudzik
Liczba stron: 384
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Wydanie III" - Adam Pash, Gina Trapani
"Miłość przychodzi z deszczem" - Mila Rudnik
"Assassin's Creed: Podziemie" - Oliver Bowden