„Człowiek nietoperz” – Jo Nesbø

3 kwietnia 2017

harry-hole-tom-1-czlowiek-nietoperz-b-iext37534071PRZEMEK:

Korzystając niejako z okazji, że w ubiegłym tygodniu premierę miał jedenasty już tom cyklu o Harrym Hole, postanowiłem na nowo przeżyć z tym bohaterem wszystko, co Jo Nesbø przygotował dla niego (i czytelników) począwszy od pierwszej powieści. Tym samym pierwsze kroki skierowałem do odległej Australii…

To właśnie tam znaleziono zamordowaną obywatelkę Norwegii, Inger Holter. Harry Hole zostaje wysłany na miejsce, by wraz z lokalną policją – głównie w osobie Andrew Kensingtona – poprowadzić śledztwo w jej sprawie. Tropy wiodą w różne strony: począwszy od wędrownej trupy cyrkowej, poprzez zawiłe stosunki pomiędzy Aborygenami a „napływowymi” Australijczykami… a na dodatek sam Harry nie jest typem idealnego policjanta, stróżem prawa, dla którego prawość to drugie imię.

Podczas lektury nasunęło mi się mnóstwo pytań: Czy Inger Holter zginęła przypadkiem? Czy została zabita celowo? A może za jej śmiercią stoi seryjny morderca? Czym Norweżka mogła narazić się mieszkańcom odległego kontynentu? I po cichu liczyłem, że im bliżej końca (a nawet środka!) powieści, tym więcej odpowiedzi… a tymczasem tym więcej pytań, zwłaszcza dotyczących głównego bohatera lub wątków pobocznych.

Harry Hole został przez Jo Nesbø wykreowany w taki sposób, że z jednej strony czujemy do bohatera pewną odrazę, dostrzegamy nie tyle małą rysę na jego osobowości, co raczej małą osobowość na ogromnej rysie. Ale.. Paradoksalnie – równocześnie niemal automatycznie zawiązuje się cieniutka nic sympatii pomiędzy czytelnikiem a bohaterem, a z każdą kolejną stroną powstaje z niej kokon, który nas ze sobą splata i przybliża. Nie wiem, na czym polega ten fenomen, ale osobiście Harry’ego zarazem obdarzyłem sympatią i pogardą. A to dobrze rokuje na kolejne tomy, bo tym bardziej niecierpliwie czekam na ciąg dalszy, by móc jak najbardziej jednoznacznie zaszufladkować bohatera. Nawet, jeśli nie powinienem ;)

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Człowiek nietoperz
Tytuł oryginalny: Flaggermusmannen
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 344
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1997
Rok pierwszego polskiego wydania: 2005

Related posts:

"O krok za daleko" - Christian Plowman
"Gotuj, karm i kochaj" - Natasza Socha, Monika Paluszkiewicz
"Skazany na zło" - Adrian Bednarek