„Czerwony wariant” – Siergiej Niedorub

28 maja 2019

PRZEMEK:

Po książce „Piter. Wojna” po raz kolejny przyszło mi zagłębić się w świat Uniwersum Metro 2035, będące kontynuacją mającej akcję dwa lata wcześniej kilkudziesięciotomowej wielonarodowościowej sagi. Tym razem akcja przeniosła mnie niedaleko, bo na Ukrainę, a ściślej: do Kijowa i umieszczonej w jego podziemiach wspólnoty Krzyża.

Podczas jednej z wypad na powierzchnię grupa stalkerów natrafia na mężczyznę w kombinezonie. Nie ulega wątpliwości, że.to obcy, którego nikt nie rozpoznaje – za wyjątkiem dziewczyny, która wykazuje pewne upośledzenie umysłowe. By zagłębić się w jej psychikę, a tym samym być może dowiedzieć więcej o nieznajomym, potrzeba pomocy znachora.

Jon, będący nauczycielem w jedynej szkole na terenie podziemnego Krzyża otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: razem z dziewczyną ma udać się na sam koniec jednej z linii metra, by spotkać tam Matuzalema – owego znachora, którego wiedza być może będzie w stanie dostarczyć wszystkim odpowiedzi na pytania dotyczące dziewczyny oraz – przede wszystkim – obcego mężczyzny. Jon nie wie jednak, jakiw jeszcze fakty przyjdzie mu odkryć…

Siergiej Niedorub opisuje kijowskie metro w taki sposób, że aż chciałoby się przeżyć zagładę właśnie tam, posłać swoje dziecko do szkoły Jona, a może nawet po cichu namówić Cyprysa na to, by i nas dokoptował do składu nietypowej eskapady.

Wykreowany przez autora świat pełen jest z pozoru nieistotnych szczegółów – jak choćby mankamenty podręcznikowej „Flory”, „drzewne” ksywki czy historia choroby Elzy – które choć w pojedynkę wyglądają z pozoru niewinnie, to jednak zebrane wszystkie w całość stanowią szerszy kontekst i istotne tło dla rozgrywanych na kartach powieści wydarzeń.

„Czerwony wariant” to bez wątpienia jedna z lepszych książek osadzonych w realiach metra, jakie miałem okazję przeczytać (a do nadrobienia mam tylko trylogię Diakowa, „Wieżę” Szmidta i „Człowieka obiecanego” Majki, jeśli dobrze pamiętam). Miłośnicy uniwersum będą z pewnością zachwyceni, dla pozostałych osób powieść ta może zdecydowanie stanowić dobrą okazję do rozpoczęcia przygody z wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego światem.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

Autor książki: Siergiej Niedorub
Tytuł książki: Czerwony wariant
Tytuł oryginalny: красный вариант
Język oryginalny: rosyjski
Tłumacz: Paweł Podmiotko
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Zrób to krok po kroku" - Clara Lidström, Annakarin Nyberg
"Literki na start. Książka z pisakiem suchościeralnym" - Dorota Skwark
"Skogluft. Mieszkaj zdrowo" - Jørn Viumdal