Książka

„Czerwone gardło” – Jo Nesbø

czerwonegardloPRZEMEK:

Gdy kilka lat temu po raz pierwszy zaczynałem przygodę z komisarzem Harrym Hole, dotrwałem właśnie do tego tomu. Nie pamiętam, dlaczego przerwałem wówczas lekturę całego cyklu, ale równocześnie nie pamiętałem niemal nic z lektury ;) dlatego też teraz, na spokojnie, po premierze jedenastego tomu, bez obaw zacząłem serię od samego początku.

W związku z pewnym incydentem podczas pełnienia służby, Harry Hole zostaje przeniesiony z wydziału kryminalnego do POT, a co za tym idzie – trafia na zupełnie nowe sprawy. Jedna z nich dotyczy handlu karabinem snajperskim, mogącym posłużyć do dokonania zamachu. Nie wiadomo, kto i w jaki sposób wszedł w jego posiadanie, niemniej myśliwi w lesie natrafiają na ślady strzałów z takiej broni. Równocześnie poznajemy losy pewnej grupy żołnierzy, biorących udział w II wojnie światowej.

Jak łatwo się domyślić, wątki te są ze sobą w jakiś sposób powiązane. Pytanie – jak? Dlaczego? Co mają naziści, czasy słusznie minione i grupa żołnierzy wspólnego z aktualnymi wydarzeniami?

Muszę przyznać, że Jo Nesbø w ciekawy sposób łączy ze sobą te tematy. Ba, mam nawet wrażenie, ze celowo robi to w tsk zmyślny sposób, by czytelnik był o wiele mądrzejszy od bohaterów i zupełnie inaczej niż oni postrzegał rzeczywistość. Jestem bardzo ciekaw, czy pomysł ten będzie kontynuowany w następnych tomach, zwłaszcza, że – co raczej nie będzie spoilerem – trudno jednoznacznie orzec, czy zakończenie powieści przynosi ostateczną kropkę, czy raczej średnik.

Cieszę się natomiast, że w pewnym sensie Harry Hole wreszcie wyprostował w swojej głowie kilka spraw i być może przeniesienie do nowej jednostki pozwolili mu otworzyć się na zmiany w życiu. Widać, że ten bohater wręcz potrzebuje ewolucji, bo inaczej skiśnie we własnym sosie. Także i na tym polu mocno kibicuję i mam nadzieję, że kolejne tomy mnie nie zawiodą.

Podsumowując – choć okraszona historycznymi wstawkami, które nie wszystkim muszą przypaść do gustu – „Czerwone gardło” to udana, kolejna w cyklu powieść o Harrym Hole. Ba, powiem nawet, że dobrze rokująca na ciąg dalszy, który zamierzam jak najszybciej nadrobić ;)

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Czerwone gardło
Tytuł oryginalny: Rødstrupe
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 424
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2000
Rok pierwszego polskiego wydania: 2006

Sprawdź także: