Książka

„Czarny szlak” – Andreas Föhr

1447575-czarny-szlakPRZEMEK:

O kryminałach Andreasa Föhra usłyszałem chyba dwa lata temu, kiedy dotarla do mnie informacja o tym, że Filia Mroczna Strona wykupiła prawa do jego powieści. Kryminały już wówczas były moim ulubionym gatunkiem, jednak dopiero później miałem odkryć magię tych późnych przez naszych zachodnich sąsiadów. I może dobrze się stało, że dopiero teraz sięgnąłem po Föhra – bo z każdą kolejną powieścią niemieckie „krimis” smakują mi coraz lepiej.

➡ „Czarny szlak” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Leonhardt Kreuthner przyjął na siebie zobowiązanie rozsypania prochów swego wujka – i to nie byle gdzie, tylko na szczycie góry Wallberg. Co z tego, że nie można. Co z tego, że jest starszym sierżantem i doskonale o tym wie. Tuż po tym nietypowym „obrzędzie” dokonanym w środku nocy – według planu z dala od oczu postronnych osób – trafia jednak na młodą narciarkę. Razem postanawiają wrócić w dół stoku tytułowym czarnym szlakiem, jednak nieoczekiwanie Kreuthner zbacza z trasy, co nie kończy się dobrze – oboje natrafiają na zamarznięte zwłoki pewnej kobiety.

Jakby tego było mało, wkrótce policjant znajduje kolejne zamarznięte ciało. Nie może być mowy o przypadku, zwłaszcza gdy tropy w śledztwie zaczynają niebezpiecznie zbaczać nawet w kierunku organizacji terrorystycznej RAF…

Wydawać by się mogło, że to właśnie Kreuthner gra w policji pierwsze skrzypce. Tymczasem – jeśli już w tych kategoriach rozpatrywać – jest on naczelnym fałszującym chórzystą: nikt nie miesza w robocie tak, jak on ;) A mimo to, przy wszystkich jego ekscentrycznych pomysłach, nie sposób gościa nie polubić, nawet jeśli wszystkim dookoła gra momentami na nerwach.

➡ „Czarny szlak” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Andreas Föhr stawia czytelników przed bardzo intrygującą sprawą, która tylko wydaje się całkiem prosta do rozwiązania. Muszę przyznać, że parokrotnie dałem się wywieźć w ogóle, próbując oszacować kto i dlaczego mógłby być definitywnie czarnym charakterem.

Nie wiem, czy kiedykolwiek próbowaliście niemieckich kryminałów i jak wypadły Wasze wcześniejsze próby. Wiem natomiast, że bez względu na wszystko warto dać szansę Föhrowi i jego „Czarnemu szlakowi”. Zwłaszcza, że już wkrótce na polski rynek wejdzie także „Wilczy jar” tegoż autora – a wówczas będziecie mieć jeszcze więcej do nadrobienia… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Filia Mroczna Strona.

„Czarny szlak” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Andreas Föhr
Tytuł książki: CZarny szlak
Tytuł oryginalny: Schwarze Piste
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Agniezka Hofmann
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: