Książka

„Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie” – Eric Metaxas

cuda-e,big,539964Często zdarza nam się mówić, że coś jest cudowne lub używać zwrotu „cud, że…” coś się wydarzyło. Nie zastanawiamy się jednak zbytnio, co to właściwie znaczy i czy faktycznie uznajemy to za cud. Bo czymże on jest? Jak go zdefiniować? Czy cuda się w ogóle zdarzają, czy sobie tak po prostu wmawiamy? Odpowiedzi na te pytania przyniosła mi książka Erica Metaxasa.

Podzielona jest ona na dwie części, dzięki czemu można przeczytać całość lub skupić się tylko na tej z nich, która do nas przemawia. Oczywiście zachęcam do lektury całości, ale różne są gusta i poglądy ;)

Pierwsza część stanowi nieco naukowe podejście do cudów. Rozpoczynając od próby znalezienia definicji takowego zjawiska, autor zachęcs nas do refleksji, czy (z samej tylko natury) nasze życie nie jest cudem. A właściwie inaczej – uważa, że jest i rzetelnie nam to argumentuje. I to w taki sposób, że osobiście podczas lektury tej części doznałem szoku. Wielokrotnego. Cud, że obyło się bez zawału ;) Wprawdzie kilka dni później rozbolał mnie ząb, ale nie łączyłbym ze sobą tych faktów. Chociaż… :P

Druga, znacznie obszerniejsza część książki to historie osób, które cudów doświadczyły. Co istotne, autor zawarł tu tylko te opowieści, którw dotyczyły osób poznanych przez niego osobiście, a zatem takich, którym w tej kwestii mógł zaufać. Ponadto – jeśli w przypadku jakiejś historii miał wątpliwości, nie została ona opublikowana. Czytelnik otrzymuje zatem rzetelnie wybrane opowieści o cudach, podzielone ze względu na ich charakter.

Bez względu na to, jak bardzo jesteście wierzący (lub też nie), gorąco zachęcam do lektury – choćby tylko pierwszej części. Zdecydowanie powoduje ona inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość – i już to samo w sobie jest cudowne ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Eric Metaxas
Tytuł książki: Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie
Tytuł oryginalny: Miracles. What They Are, Why They Happen, and How They Can Change Your Life
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Łukasz Müller
Liczba stron: 480
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Religioznawstwo
Forma: esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: