„Cud chłopak” – R.J. Palacio

29 kwietnia 2016

cud-chlopak-b-iext25198300AGNIESZKA:

Okładka nie mówiła mi nic o tej książce, a że trafiła ona w moje ręce przypadkowo w bibliotece i usłyszałam „Ponoć fajna”, stwierdziłam: „A co mi szkodzi”. I pożyczyłam…

August nie jest typowym chłopakiem. Gdyby nim był, wszyscy patrzeliby na niego, jak na normalne dziecko. Tak jednak nie jest. Od urodzenia przebył 27 operacji, a jego twarz jest bardzo zdeformowana. Rodzice decydują jednak, że nie mogą całe życie trzymać Augusta w domu, więc ma on po raz pierwszy pójść do szkoły. Przyjdzie mu stanąć twarzą w twarz ze światem – a że zacznie od piątej klasy, będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami: z upokorzeniem, wycofaniem, krzywymi spojrzeniami i dokuczaniem. Na szczęście nie tylko to spotka Augusta. Czy będzie on w stanie normalnie funkcjonować w nowej, odmiennej dla niego rzeczywistości?

To kolejna książka poruszająca poważny problem po czytanych przeze mnie niedawno „7 dniach” Eve Ainsworth. Choć takich rzeczy nie spotykamy na co dzień, ileż razy słyszymy o prześladowaniu ludzi, którzy nie są do końca tacy, jacy powinni być? Ale czy tak powinniśmy reagować na dar życia, jaki każdy z nas dostał? Dlaczego tak się dzieje?

Takie książki dobrze pokazują, jakie czynniki wpływają na społeczne zachowanie. Często idziemy za grupą, zamiast zastanowić się chwilę, czy dobrze robimy. Ranimy innych, nie myśląc o tym. A co, gdyby nas to spotkało? Mi ta książka dała wiele do myślenia. Sama siebie łapię czasem na takim funkcjonowaniu. Po lekturze książki jednak zwracam uwagę na to, by takim ludziom pomagać, a nie się naśmiewać czy odwracać wzrok.

Polecam wszystkim dużym i małym. Książka jest naprawdę wciągająca. Z początku wydawało mi się, ze chyba jestem już za stara na takie pozycje, ale… niekoniecznie ;)

Autor książki: R. J. Palacio
Tytuł książki: Cud chłopak
Tytuł oryginalny: Wonder
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Maria Olejniczak-Skarsgard
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Kiksy klawiatury" - Terry Pratchett
"Mats i Roj: Ktoś się wprowadza" - Eva Lindström
"Kicia Kocia majsterkuje" - Anita Głowińska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>