„Córka Króla Moczarów” – Karen Dionne

4 października 2017

corka_krola_moczarow_dionne01PRZEMEK:

Do tej pory wplatanie elementów baśni w kryminalną fabułę kojarzyło mi się jednoznacznie z twórczością Nele Neuhaus. W końcu to u niej „Śnieżka musi umrzeć” albo pojawia się „Zły wilk” ;) Tymczasem okazuje się, że wydawnictwo Media Rodzina ma dryg do tego typu autorów, bo oto wkrótce premierę ma przeczytana już przeze mnie „Córka Króla Moczarów”, tytułem i treścią nawiązująca do pewnej baśni Andersena.

Helena Pelletier nie miała łatwego dzieciństwa – jej matka jako nastolatka została uprowadzona przez psychopatę i przetrzymywana w domku na moczarach. Helena to owoc ich związku. Moczary to jednak przeszłość – mężczyzna trafił do więzienia, obie kobiety odzyskały wolność, matka zdążyła już umrzeć, a córka pod innym nazwiskiem założyła rodzinę i sama ma dwójkę dzieci i kochającego męża.

Sielanka, jaką udało się zbudować po traumatycznych przeżyciach odchodzi jednak w niepamięć, gdy w radio zostaje podany komunikat o zbiegłym więźniu. Jak łatwo się domyślić – ojcu Helene. Rozpoczyna się niebezpieczna pogoń – Helene pragnie dorwać i zabić ojca, on najpewniej pragnie dostać się do córki, która – poniekąd – wsadziła go za kratki.

Karen Dionne w trzymający w napięciu sposób przeplata wydarzenia z teraźniejszości, związane z pościgiem, wraz ze wspomnieniami Heleny, dorastającej na moczarach, mającej zgoła odmienne dzieciństwo niż jej rówieśnicy. Całość okraszona fragmentami baśni „Córka Króla Moczarów” Hansa Christiana Andersena stanowi mocny, ale i wciągający „sprawdzian” słuszności powiedzenia, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – postać Heleny z racji swojej przeszłości jest tak nietypowa, że trudno jednoznacznie oceniać, jak postąpi, tudzież czy postępowanie owo jest właściwe.

„Córka Króla Moczarów” to pozycja, która powinna przypaść do gustu każdemu miłośnikowi thrillerów. Tu akcja powieści zwalnia tylko po to, by oświetlić mrok czytelniczej niewiedzy… mrokiem duszy ludzi z moczarów. Mocna, wciągająca, zaskakująca.

Premiera książki: 15.10.2017
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Karen Dionne
Tytuł książki: Córka króla moczarów
Tytuł oryginalny: The Marsh King’s Daughter
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Krótka historia siedmiu zabójstw" - Marlon James
"Pierwsza sprawa" - Ulf Nilsson
"Wóz strażacki, który zniknął" - Maj Sjöwall, Per Wahlöö