„Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą” – Bożena Kropka

7 października 2016

kropka_co-mi-dolega_500pcxBASIA:

Alergie, nietoleracje pokarmowe, bóle głowy, nerwowość, przelewanie w brzuchu, senność, zaparcia, biegunki, złe samopoczucie, stres… to wszystko może być skutkiem nieodpowiednio zbilansowanej diety i złych nawyków żywieniowych. Chcesz to zmienić? Przeczytaj!

Książka naukowa – dlatego dosyć wolno się ją czyta. Uważam jednak, że warto przebrnąć przez czasem trudne nazwy (na bieżąco tłumaczone), aby zmienić swoje życie, a każdym razie trawienie, samopoczucie i funkcjonowanie naszego organizmu na lepsze.

Ciągle jesteśmy bombardowani radami ditetycznymi. Jedz zdrowo, jedz naturalnie… ale co to „zdrowo” oznacza?
Autorka krok po kroku, jak dziecko za rączkę, przeprowadza nas przez tajniki żywienia – nie zarzucając stosem rad, ale tłumacząc, jak działa nasz układ trawienny, jak jedzenie ma wpływ na pozostałe elementy, a przez to funkcje naszego ciała.

Nareszcie dowiedziałam się nie tylko tego, co powinnam jeść, aby się zdrowo odżywiać, ale także – a może przede wszystkim – dlaczego. Pij wodę, żeby się nawodnić, jedz warzywa, żeby dostarczyć sobie witamin, jedz śniadanie, bo to ważny posiłek dnia. Choć teoretycznie powód jest podany, to bardzo przypomina to argumentację typu „nie, bo nie wolno” lub „tak, bo tak trzeba”. Bożena Kropka opisuje szczegółowo, dlaczego powinniśmy się nawadniać, jakie warzywa wspomagają jakie funkcje życiowe, w jakich chorobach unikać określonych teoretycznie zdrowych produktów, bo mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, czy też jak czerpać siłę i lekarstwa z natury. Swoją teorie popiera licznymi przykładami pacjentów (dzieci, dorosłych jak i osób starszych), zarówno tych, których udało jej się uleczyć, jak i tych, którzy przez lekoterapię doprowadzili do stanów nieodwracalnych i będą musieli radzić sobie ze skutkami zastosowania chemii do końca życia, jednak znacznie lepiej i nie niszcząc dalej swoich narządów farmaceutykami wypisywanymi aby łagodzić skutki, a nie leczyć z choroby.

W spisie treści znajdziemy liczne zagadnienia rozwijane po kolei w dalszej części książki – w moim przypadku przy coraz głośniejszych odgłosach typu: „aha, to o to chodzi” ;) Dużo jest tu informacji o chorobach przewodu pokarmowego i innych narządów, które przez dietę ściśle wiążą się ze sobą, ponieważ wszystko, co dzieje się w naszym organizmie, ma na siebie wzajemny wpływ. Ale to nie tylko książka dla chorych lub ludzi, którzy za takich siebie uważają. Pogłębia bowiem świadomość osób, które sporo już wiedzą o zdrowym odżywianiu.

Autorka obala też wiele mitów krążących w internecie i obiegowej opinii na temat tłuszczów, wyjaśnia dylemat wielu: masło czy margaryna, opisuje, jak tłoczy się rafinowane oleje, dzięki czemu wiem, dlaczego nie warto po nie sięgać, uczy, co powinno znaleźć się w informacji podanej na dobrej jakości oliwy. Sporo dowiedzieć się można także o badaniach – podaje tajemne skróty, rozpoznawalne przez lekarzy i wskazuje, jakie testy wykonać, jeśli występują u nas wymienione objawy, aby zbadać określone parametry i co z tego wynika.
Na końcu znajdziemy jadłospis na cały tydzień, a wcześniej liczne przepisy na proste i zdrowe potrawy lub dodatki do nich. Na ostatnich stronach znajduje się także indeks, dzięki któremu łatwo i szybko odnajdziemy frazę, zagadnienie, które nas interesuje.

Książka polecane przez Julitę Bator, dawną pacjentkę autorki, znaną czytelnikom z książki „Zamień chemię na jedzenie”. Oprócz trudności, jakie może sprawić czytanie twardych danych naukowych i odnajdywanie w sobie objawów niektórych chorób, nie znalazłam w tym tytule żadnych wad. Wiele książek czytam, ale potem przekazuję dalej – ta na pewno znajdzie stałe miejsce w mojej biblioteczce.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Bożena Kropka
Tytuł książki: Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Zdrowie
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Magia Bożego Narodzenia" - Fern Michaels, Cathy Lamb, Mary Carter, Terry DuLong
"Tylko ty" - Federico Moccia
"Twarz Grety di Biase" - Magdalena Knedler