„Ciemne tunele” – Siergiej Antonow

26 maja 2015

ciemnetuneleJak już pewnie zdążyliście zauważyć, jestem fanem książek, których akcja rozgrywa się w Uniwersum Metro 2033. To zaś powoduje, że z wielką przyjemnością sięgam po wszystkie nowości wydawnicze z tej serii, a taką nowością są właśnie „Ciemne tunele” Siergieja Antonowa.

Stacja Wojkowska. To tu mieszkańcy zastanawiają się nad przegłosowaniem zmiany nazwy na Hulajpole, która miałaby lepiej pasować do nowego oblicza metra, a zarazem tejże stacji – stolicy wszystkich anarchistów. Jednym z nich jest Tola – Anatolij Tomski – który wraz z grupą przyjaciół zostaje wyznaczony do nietypowego zadania. Mają eskortować szpiega, któy wyjawił im informację na temat tego, że Czerwoni pracują nad GML-ami: genetycznie zmodyfikowanymi ludźmi, odpornymi na ból, ale przede wszystkim na promieniowanie na zewnątrz.

Cel misji jest prosty: dotrzeć do laboratorium genetycznego, a następnie zniszczyć je, by żadni „nadludzie” (bez względu na to, kto ich stworzy) nie przejęli władzy nad metrem, które i tak do miejsc bardzo pokojowych nie należy. Na miejscu okazuje się jednak, że zostali złapani w pułapkę, która niesie za sobą poważne konsekwencje…

Po wielu książkach z serii, których akcja działa się m.in. we Włoszech czy nawet w Krakowie, tym razem wracamy do „starego, dobrego” moskiewskiego metra, znanego z pierwszych dwóch tomów serii, w tym tytułowego „Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky’ego. Głupio to może zabrzmi, ale całkiem przyjemnie było wrócić i ponownie powędrować po w miarę znanej okolicy, zamiast na nowo odkrywać kolejne miasta i ich stan po Kataklizmie. Dla fanów serii „Ciemne tunele” mogą stanowić zatem okazję do ponownej lektury pierwszych tomów. Ci zaś, którzy jeszcze nie zetknęli się z serią, mogą po lekturze „Metro 2033″ i „Metro 2034″ bez problemu zajrzeć do „Ciemnych tuneli”, by upewnić się, że klimat postapokaliptycznego metra im odpowiada – a dopiero później sięgnąć po pozostałe tytuły Uniwersum. Tak czy inaczej – książkę polecam :) Bardzo wciągająca, z nieco nieobliczalną fabułą :)

E-booka zrecenzowałem dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Siergiej Antonow
Tytuł książki: Ciemne tunele
Tytuł oryginalny: Тёмные туннели
Język oryginalny: rosyjski
Tłumacz: Paweł Podmiotko
Liczba stron: 328
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Dzielnica obiecana" - Paweł Majka
"Silk Road" - Eileen Ormsby
"Susza" - Jane Harper

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>