„Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia” – Martin Pistorius, Megan Lloyd Davies

20 kwietnia 2016

chlopiecduchBASIA:

Pewien chłopiec o imieniu Martin pewnego dnia po prostu traci kontakt z rzeczywistością. Rodzina nie może się porozumieć z niegdyś żywym i inteligentnym chłopcem, teraz – pustą nieruchomą skorupą, ciałem podtrzymywanym przy życiu głównie dzięki nieugiętej wierze ojca.

Długotrwała statyczna choroba oddziałuje na całą niegdyś tak szczęśliwą rodzinę, poświecenie jego matki prawie łamie jej serce i o mały włos odbiera jej życie. Pewnego dnia jednak chłopiec zyskuje świadomość, ale mimo wielokrotnych prób nikt tego nie zauważa, ponieważ nie może przekazać tego słowami ani gestem – jego sparaliżowane ciało nadal go nie słucha. Etap ten trwa 12 lat, DWANAŚCIE LAT pułapki we własnym umyśle. 12 lat życia, w którym każdy tydzień jest taki sam jak poprzedni i jaki będzie następny. Lata, które składają się na tysiące chwil, kiedy nie może powiedzieć, że zupa jest za gorąca, że mu nie wygodnie, że jest zmęczony, że chce mu się pić, że nie podoba mu się piosenka w radiu… A jednak nie traci nadziei i pewnego dnia… Ale o tym dowiecie się ze wspaniałej opowieści Martina Pistoriusa – „Chłopca-ducha” – o jego praktycznie cudownym powrocie do świata żywych.

Magiczna książka o sile wyobraźni, wierze we własne siły, mocy miłości, znaczeniu pomocy innych ludzi. Takich Martinów wokół nas wcale nie jest tak mało, ale czy potrafimy być na tyle wrażliwi, żeby ich zauważyć i na tyle empatyczni, aby im pomóc? Po przeczytaniu tej książki pewnie w większości ludzi nie obudzą się miłosierni Samarytanie, ale może bardziej zaczniemy doceniać i dostrzegać, jak wiele mamy my – tak zdrowi na ciele. Ręce, nogi, głos, mimika twarzy… a gdyby to tak wyłączyć na jeden dzień? Na dwanaście lat? Chcesz się przekonać jak to jest, niekoniecznie na własnej skórze? Koniecznie przeczytaj.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak LiteraNova.

Autor książki: Martin Pistorius, Megan Lloyd Davies
Tytuł książki: Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia
Tytuł oryginalny: Ghost Boy: My Escape from a Life Locked Inside My Own Body
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Rafał Śmietana
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Droga do Nawi" - Tomasz Duszyński
"Zabić drozda" - Harper Lee
"Śnieżny wędrowiec" - Elisabeth Herrmann

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>