Książka

„Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” – Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

cena-niewazkosci-kulisy-lotu-polaka-w-kosmos-b-iext53055739PRZEMEK:

W czasach gimnazjum loty w kosmos były w centrum mojego zainteresowania. Mogłem o nich czytać godzinami, sporo czasu poświęcałem też założonej przeze mnie w 2004 roku stronie internetowej na temat podboju kosmosu. Minęły lata, pasja wygasła i skryła się gdzieś głęboko, i tylko raz po raz daje o sobie ponownie znać przy premierach takich książek, jak ta.

➡ „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

O locie pierwszego (i jedynego) Polaka w kosmos wiedziałem niewiele. Mirosław Hermaszewski tworzył historię w czasach, gdy mnie nie było nawet w planach. W szkole albo nie było o nim mówione ani słowa, albo padło kilka „oczywistych oczywistości”, że pierwszy Polak, że takie wyróżnienie, że Związek Radziecki. I tyle. Trudno się dziwić, że przy okazji premiery tego fascynującego reportażu nie wahałem się ani przez chwilę, czy powinienem go przeczytać.

Pełny tytuł książki brzmi „➡ „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Wreszcie: znaczna część treści poświęcona została owym kulisom – i to nie tylko tym w skali mikro, czyli treningom, badaniom, selekcjom, trudnościom, z jakimi Hermaszewski się borykał. Sporo tu o skali makro – o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej, o nastawieniu Breżniewa, wyborze Papieża-Polaka, powstaniu Solidarności, wprowadzeniu stanu wojennego – o tym wszystkim, co działo się przed, w trakcie lub po kosmicznej wyprawie Hermaszewskiego, a co miało istotny wpływ na jego losy. Wreszcie – poznajemy jego historię współczesną, możemy sprawdzić, co obecnie dzieje się z człowiekiem, który niegdyś zerkał na Polaków z milionów plakatów. Albo z ziemskiej orbity.

Interesująca. Porywająca. Niejednokrotnie zaskakująca. Chwilami zabawna, czasem gorzka. Zdecydowanie warta lektury, jeśli ktoś interesuje się lotami w kosmos bądź ceni sobie historie nietuzinkowych postaci. To bez wątpienia najlepszy reportaż i zarazem najlepsza biografia, jakie przeczytałem w tym roku. Polecam!

Za udostępnienie e-booka do recenzji
gorąco dziękujemy Publio.pl
.

„Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Tytuł książki: Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: