„Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie” – Gill Rapley, Tracey Murkett

5 czerwca 2015

blwNie samymi czytadłami człowiek żyje – jak już pewnie zauważyliście, czasem zdarza mi się sięgnąć po literaturę naukową lub poradniki. Niedawno w moje ręce wpadła książka „Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie” autorstwa Gill Rapley i Tracey Murkett. Mając na uwadze, jakim byłem (i jestem do tej pory) niejadkiem, zabrałem się za jej lekturę.

Tytułowe „Bobas lubi wybór” to polski odpowiednik rozwinięcia skrótu BLW – „Baby-led Weaning”, czyli innymi słowy „odstawianie od piersi kierowane przez dziecko”. Książka w przystępny sposób przedstawia obecnym i przyszłym rodzicom zalety (oraz wady) takiego stylu wychowania. Czytelnik dowiaduje się m.in. w jakim wieku zaleca się wprowadzanie dzieciom pokarmów stałych, w jaki sposób kroić owoce, warzywa i mięso, by dziecko miało możliwość wziąć sobie samemu rączką z talerza do buzi, czy też w jakiej kolejności wprowadzać naukę korzystania ze sztućców – najpierw łyżka czy widelec? A może paradoksalnie nóż?

Ponadto autorki podpowiadają, jakie mogą być pierwsze stałe posiłki dziecka oraz jak połączyć je z menu całej rodziny, by wszyscy jedli to samo, równie zdrowo. Nie brakuje też odpowiedzi na pytaniae „co dalej z karmieniem piersią lub butelką?”, zaś miłośnicy statystyk znajdą w książce tabelę wartości odżywczych różnych potraw.

Jeśli jesteście szczęśliwymi rodzicami i zastanawiacie się, co będzie jadło Wasze dziecko, gdy już pożegna się z mlekiem matki (lub modyfikowanym) – koniecznie zajrzyjcie do tej książki. Autorki sugerują, że z metodą BLW dziecko może nauczyć się jeść wszystko. Warto zatem przekonać się w praktyce ;)

Autor książki: Gill Rapley, Tracey Murkett
Tytuł książki: Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie
Tytuł oryginalny: Baby-Led Weaning: Helping your baby to love good food
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Aleksandra Sekuła, Anna Rogozińska, Anna Zdrojewska-Żywiecka
Liczba stron: 256
Kategoria: Hobby
Gatunek: Kulinaria
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Related posts:

"Zen To Done" - Leo Babauta
"Trzeci stopień" - Liselotte Roll
"Gdybym jej uwierzył" - Klaudia Kloc-Muniak

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>