„Biała księżniczka” – Philippa Gregory

17 listopada 2014

bialaksiezniczkaŚredniowieczna historia Anglii – nie wiedzieć, czemu – od dłuższego czasu mnie coraz bardziej ciekawi. No, tak po prawdzie, to nie tylko Anglii, bo i o Francji już trochę się naczytałem. Podejrzewam, że to zasługa świetnych piór takich osób, jak Maurice Druon czy Philippa Gregory.

Ta druga napisała niedawno „Białą księżniczkę” – piąty tom z cyklu „Wojny kuzynów”, opowiadający o historii Elżbiety York. Była ona żoną pierwszego Tudora, który zasiadł na angielskim tronie, a zarazem matką Henryka VIII, jednego z tych królów, o których było dosyć głośno.

Henryk VII, mąż Elżbiety, zasiadł na tronie z powodu braku mężczyzn w linii dynastycznej Yorków, dzięki czemu czuł się pewnie jako pan i władca. Nieoczekiwanie jednak pojawiły się coraz głośniejsze pogłoski, z biegiem czasu nabierające potwierdzenia, że ocalał jeden z braci Elżbiety, będący zaginionym księciem, mającym prawo rościć sobie królewski tytuł.

Czy Elżbieta York po ślubie z Tudorem będzie w stanie wyrzec się swoich yorkowskich przekonań? Czy stanie po stronie mężczyzny, którego poślubiła, czy poprze raczej chłopca twierdzącego, że jest jej zaginionym bratem?

Philippa Gregory w bardzo ciekawy, barwny sposób opisuje losy Anglii oraz dylematy Elżbiety York, a także trudności, jakie napotykała na swej drodze jako pochodząca z drugiego rodu. Gorąco polecam, nie tylko fanom historii. Pozostaje mieć nadzieję, że może i w Polsce pojawi się podobna, równie ciekawa seria o naszych królach i ich niesnaskach.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Książnica.

Autor książki: Philippa Gregory
Tytuł książki: Biała księżniczka
Tytuł oryginalny: The White Princess
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Gardner
Liczba stron: 464
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Dzień gniewu" - Arturo Pérez-Reverte
"I góry odpowiedziały echem" - Khaled Hosseini
"Ucieczka" - Joanna Opiat-Bojarska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>