„Bez sumienia” – Aleksander Makowski

12 września 2016

bez-sumienia-b-iext41806940PRZEMEK:

Minęło już trochę czasu od skończenia przeze mnie lektury „Bez przebaczenia” i prawdę powiedziawszy zastanawiałem się, czy nie powinienem najpierw przypomnieć sobie szczegółów dotyczących fabuły pierwszego tomu, a dopiero potem sięgać po kontynuację historii. Uznałem jednak, że warto sprawdzić nie tylko swoja pamięć, ale tez na ile autor pomaga takiemu czytelnikowi jak ja wgryźć się na nowo w klimat i temat.

Znany z poprzedniej części Dominik – polski przemytnik w skali makro – szuka sposobu, w jaki mógłby wziac skutecznie i dosadnie odwet na rodzinie Van Vertów. Ta śmietanka amerykańskiej „arystokracji” jest bowiem odpowiedzialna za śmierć dwójki bliskich Dominikowi osób. W tym samym czasie, przebywająca w Egipcie agentka Mosadu – Dolores – odkrywa, że Van Vertowie stoją także za mającym dopiero co miejsce zamachem w Dallas w 1963 roku i to oni rozgrywają karty, jeśli chodzi o wybór następcy prezydenta Kennedy’ego.

Jakby tego było mało, do gry wywiadu brytyjskiego i izraelskiego oraz do pałającego chęcią zemsty Dominika dołącza również… agentka KGB, Jekaterina Iwanowa, podobnie jak przemytnik planująca własną wendetę na Van Vertach. Strach pomyśleć, co się może wydarzyć, gdy wszyscy postanowią połączyć siły w walce ze wspólnym wrogiem…

Im bardziej wgłębiałem się w opowiedzianą w tym tomie historię (a właściwie kontynuację tej samej opowieści), tym bardziej przypominałem sobie minione zdarzenia. Aleksander Makowski po raz kolejny wprowadza swoich czytelników w świat, który zna od podszewki – obnaża przed nami szpiegostwo, przedstawiając zarówno jego wady, jak i zalety, przyjemności i trudności z nim związane. A przy tym podsuwa mnóstwo odniesień do wydarzeń, mających faktycznie miejsce w tamtych latach, w początkowej fazie zimnej wojny.

„Bez sumienia” czyta się równie szybko i przyjemnie, jak pierwszy tom. Działania podejmowane przez bohaterów nie tylko intrygują, ale też pozwalają nam samemu snuć domysły natury „co stanie sie zaraz?”, „jaki to może mieć efekt?”, „czy ten ktoś nie jest również czyimś agentem?” itp. Mnóstwo pytań, równie dużo odpowiedzi, a zabawa przednia :)

Jeśli ktoś jest zainteresowany tym, jak może wyglądać praca szpiega na różnych płaszczyznach, zdecydowanie powinien odnaleźć się w opowiadanej przez Makowskiego historii. A właściwie nie tyle odnaleźć, co wręcz przeciwnie – zatracić się w niej ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Aleksander Makowski
Tytuł książki: Bez sumienia
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 424
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Kometa nad Doliną Muminków" - Tove Jansson
„Imię wiatru" - Patrick Rothfuss
"Wielka wyprawa pirata Nata" - Katarzyna Ziemnicka