„Bez przebaczenia” – Aleksander Makowski

12 maja 2016

bezprzebaczeniaNikogo nie dziwi wielki sukces filmów szpiegowskich z Jamesem Bondem – wszak każdy z nas choć na chwilę chciałby się wcielić w jego rolę. O ile jednak zapominamy, że powstały one w dużej mierze na motywach powieści Iana Fleminga, o tyle warto wiedzieć, że i my – Polacy, mamy własną trylogię szpiegowską autorstwa Aleksandra Makowskiego, nomen omen byłego szpiega. „Bez przebaczenia” to pierwszy tom tej serii.

Polak ze Śląska o imieniu Dominik stoi na czele potężnej organizacji przemytniczej, działającej w wielu państwach – także dzięki wtyczkom w lokalnych służbach wywiadowczych. Nie ma towaru ni człowieka, którego Dominik nie byłby w stanie przeszmuglować przez granice – to sprawia, że mimo nielegalności swojego biznesu staje się przydatny wielu osobom. Także – a może zwłaszcza? – tym wysoko postawionym.

Kiedy jednak na jednej z nowojorskich ulic rozpędzona śmieciarka zabija jego ukochaną, Dominik wie, że to coś więcej, niż zwykły wypadek… Korzystając z wszystkich możliwych i dostępnych mu osób i środków – nie wyłączając włoskiej mafii czy żołnierzy SS – postanawia za wszelką cenę dociec prawdy.

Już na pierwszy rzut oka podczas lektury widać, że autor był podczas pisania w swoim żywiole. Aleksander Makowski nie przedstawia nam szpiegowskiego półświatka – o nie! On nas wręcz uprowadza i czyni naocznymi świadkami licznych metod stosowanych przez wywiady różnych państw. Czyni to jednak na tyle bezboleśnie i dyskretnie, że i my sami mamy chęć uczestniczenia w akcjach wywiadowczych.

Przedstawione przez niego szczegóły pracy wywiadowczej ani trochę nie nużą – wręcz przeciwnie, przedstawiona w fabule akcja trzyma cały czas w napięciu. Kropkę nad „i” staniowią zawarte w powieści nawiązania do autentycznych wydarzeń na arenie międzynarodowej, mających miejsce w czasie zimnej wojny.

Odłóżmy zatem w kąt Jamesa Bonda i poznajmy Dominika, który potrafi nie tylko być rezolutnym strategiem, ale też odpowiednio pociągać za dostępne, będące pod ręką sznurki, by osiągnąć zamierzony cel i zemścić się na ponoszących winę za śmierć ukochanej. Bez przebaczenia, jak w tytule.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Aleksander Makowski
Tytuł książki: Bez przebaczenia
Język oryginalny: angielski
Liczba stron: 488
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Kosogłos" - Suzanne Collins
"Kobieta dość doskonała" - Sylwia Kubryńska
"Operacja Złoto" - Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>