„Bestia. Studium zła” – Magda Omilianowicz

26 lipca 2017

audiobookBestiaPRZEMEK:

Do lektury tej książki zbierałem się długo – nie ukrywajmy, nie jest to literatura ani lekka, ani przyjemna. Ostatecznie – dzięki odkryciu audiobooka w ofercie Storytel.pl – wysłuchałem tego przerażającego, ale i dającego do myślenia tekstu.

W swoim reportażu Magda Omilianowicz dokonuje, jak głosi podtytuł, studium zła – bierze pod uwagę jedną z żyjących w Polsce „bestii”, brutalnych morderców odsiadujących wyroki zaledwie 25 lat więzienia. W tym przypadku mowa o Leszku Pękalskim, zwanym „Wampirem z Bytowa”. Facetem, który przyznał się do 67 morderstw, został skazany za zaledwie jedno, a i tak nie wiadomo, ile osób tak naprawdę (tj. o ile więcej niż te 67) ma na sumieniu.

Według informacji od wydawcy, Omilianowicz jest pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła z Pękalskim wywiad. Ponadto podjęła się żmudnej roboty, polegającej na lekturze aż 72 tomów akt, by nam, czytelnikom, w pewnym sensie w „przededniu” wyjścia wampira na wolność (bo to już w 2019 kończy się zasądzona kara) nie tylko przedstawić kim jest i co zrobił Leszek Pękalski, ale – przede wszystkim – pokazać, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że po zwolnieniu mężczyzna znów wróci do swojej „działalności”.

To, co bije w oczy, to profesjonalizm. Dowiadujemy się wielu informacji dotyczących nie tylko postaci mordercy czy jego motywacji, ale także podglądamy go z naukowego punktu widzenia. Analizujemy wraz z narratorem jego charakter, zachowanie… To sprawia, że o wiele bardziej – jakkolwiek to brzmi – „wgryzany się” w sprawę. „Bestia. Studium zła” to solidny dokument czy też non-fiction – jest rzetelnie, zwięźle a zarazem bardzo obrazowo… Na tyle, że mamy wrażenie, że to my rozmawiamy z Pękalskim i innymi bohaterami tej sprawy.

Mocna lektura, tylko dla zdecydowanych, niemniej warta poświęconego jej czasu.

Za udostępnienie audiobooka do odsłuchu
gorąco dziękujemy StoryTel.pl.

Autor książki: Magda Omilianowicz
Tytuł książki: Bestia. Studium zła
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 280
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Kamień i sól" - Victoria Scott
"Spokój duszy" - Camilla Grebe, Åsa Träff
"Nocny stalker" - Robert Bryndza

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>