Książka

„Będzie bolało” – Adam Kay

BASIA:

Medycyna to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Lekarz to jeden z uznawanych za bardzo prestiżowy zawód. Jak mają się do tego kompletnie niewspółmierne zarobki, długie dyżury aż do wyczerpania i karygodne warunki pracy? Witaj w świecie absurdów.

➡ „Będzie bolało” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

„Będzie bolało” to relacja lekarza o tym, jak to źle być lekarzem. Autor opowiada chronologicznie, jak wyglądała jego kariera lekarza po studiach, a droga awansu w tym zawodzie jest długa – i zanim zasłuży się na tzw. tytuł specjalisty, trzeba naprawdę wiele przejść.

Adam Kay większą cześć swojego życia spędza w pracy. Wielokrotnie robi nadgodziny. Nie ma rodziny, więc wszystkie święta również pracuje. Tekst zawiera historyjki z dni, kiedy zdarzyło się coś szczególnego – czasem śmiesznego, czasem strasznego, czasem smutnego. Ginekologia – czyli jego specjalizacja – to dziedzina, w której ciągle coś się dzieje, a jak się nie dzieje, to może się okazać, że właśnie się dzieje. Pierwsze cesarskie cięcie, szycie macicy po rozdarciu trzeciego stopnia, ciekawe rzeczy, które można znaleźć w kobiecej pochwie – jedna pacjentka wsadziła tam pierścionek zaręczynowy w jajku niespodziance! Po każdym porodzie autor sugeruje pacjentce, że Adam to bardzo ładne imię, niewiele jednak podziela jego zdanie.

Jednego dnia uświadamia pacjentkę, że także jest zwolennikiem recyklingu, prezerwatywy jednak nie są wielorazowe. Innym razem pacjentka próbuje mu wmówić, że jest w ciąży i że była w szpitalu w zeszłym tygodniu. Kiedy okazuje się, że miała badanie na piątym piętrze w budynku, który posiada tylko trzy, wraz z weryfikacją USG wszystko staje się jasne, a do kobiety w ciąży urojonej woła psychiatrę. W innym dniu położna próbuje go nawrócić, że nie używa się już słowa pacjentka – teraz obsługują klientów. To tylko pierwsze z brzegu perypetie opisane w tym tytule.

➡ „Będzie bolało” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka może być swoistą przestrogą dla każdego młodego człowieka, w którego głowie powstaje pytanie: czy iść na medycynę? Osobiście uważam, że powinna być to lektura dla uczniów klas o profilu biologicznym w szkole średniej, kiedy jeszcze przed maturą decydujemy o przedmiotach, które młode osoby będą zdawać.

Język lekki, od czasu do czasu pojawiają się wulgaryzmy. Czyta się niesamowicie szybko. Autor posługuje się prostym językiem, a wplatane od czasu do czasu medyczne nazwy zabiegów tłumaczy w przypisach, dlatego książka jest bardzo zrozumiała dla osób spoza środowiska medycznego. Plastyczne przykłady i ciekawostki opowiedziane w bardzo zabawny sposób sprawiły, że oprócz zdobywania wiedzy można się przy tej książce dobrze bawić.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

„Będzie bolało” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Adam Kay
Tytuł książki: Będzie bolało: Sekretny dziennik młodego lekarza
Tytuł oryginalny: This is Going to Hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Dudzik
Liczba stron: 312
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: