„Baśnie barda Beedle’a” – Joanne Kathleen Rowling

21 maja 2015

beedleMinęło już sporo czasu od chwili, gdy zamknąłem siódmy tom przygód Harry’ego Pottera, kończąc lekturę. Szkoda mi było wówczas tego, że niejako żegnam się z Hogwartem i wrócę tam tylko za sprawą filmów, lub tych samych książek. A jednak przez te lata na rynku pojawiły się trzy książki ze świata czarodziejów: „Quidditch przez wieki”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz – co sądząc po tytule wpisu, nie powinno być dla Was zaskoczeniem – „Baśnie barda Beedle’a”.

Ów Bard Beedle żył rzekomo w XV wieku i jedyne, co po nim zostało do dziś, to zbiór baśni, przetłumaczony przez Hermionę Granger, wraz z komentarzami od samego Albusa Dumbledore’a. Książka składa się z pięciu następujących historii:

* Czarodziej i skaczący garnek
* Fontanna Szczęśliwego Losu
* Włochate serce czarodzieja
* Czara Mara i jej gdaczący pieniek
* Opowieść o trzech braciach

Każda z nich kryje w sobie morał. Co ciekawe jednak, niektóre można interpretować wielorako, o czym Dumbledore wspomina w swoich dywagacjach. Mnie osobiście najbardziej podobała się piąta baśń (a zaraz po niej druga), jednak warto zapoznać się ze wszystkimi.

Niby Beedle (tudzież Rowling) Ameryki w nich nie odkrywa, co więcej – jakoś mi podczas lektury na myśl przyszło podobieństwo do Coelho, ale nie pytajcie kiedy i dlaczego. Jakby jednak nie patrzeć, w baśniach nie chodzi o nie wiadomo jakie wslory edukacyjne, a raczej o uzmysłwienie słuchaczom (i opowiadającemu), jakie postępowania są moralnie słuszne, a jakie zasługują na potępienie.

A tego akurat możemy się dowiedzieć z każdej z owych „Baśni barda Beedle’a”, nawet z najmroczniejszej.

Autor książki: Joanne Kathleen Rowling
Tytuł książki: Baśnie barda Beedle’a: Z kanonu czarodziejskich lektur
Tytuł oryginalny: The Tales of Beedle the Bard: A Wizarding Classic from the World of Harry Potter
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Andrzej Polkowski
Liczba stron: 112
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Baśnie, bajki
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Related posts:

"Złodziejka książek" - Markus Zusak
"Ocalałe" - Riley Sager
"Mieszkań wiele. Przebłyski niebios" - John Woolley

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>