Książka

„Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” – Martin Widmark

dl_1_antykwariat_420pxrgbPRZEMEK:

O „Antykwariacie…” po raz pierwszy usłyszałem w 2014 roku, tuż przed polską premierą tego tytułu. Nie miałem nigdy styczności z autorem i jego twórczością, a jednak fabuła wydała mi się wówczas na tyle interesująca, że zapamiętałem tytuł. Nie tak dawno, podczas wizyty w osiedlowej bibliotece, ponownie przykuł on moja uwagę. Tym razem postanowiłem nie przechodzić obok tej książki obojętnie ;)

➡ „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Trzynastoletniego Dawida poznajemy w pierwszy dzień jego nauki w gimnazjum. Nowa szkoła, nowi w klasie – jak choćby pewną dziewczyna o imieniu Larisa, a na dodatek chłopak zamieszkuje w wynajmowanym u znajomego rodziców pokoju. Oni bowiem wyjechali na – tradycyjnie – bardzo ważną dla świata wyprawę. Ach, no tak, zapomniałem dodać – ów znajomy rodziców nazywa się Melchior Rasmusen i prowadzi tytułowy Antykwariat pod Błękitnym Lustrem.

Pewnego dnia Melchior znika, a jedynym śladem, jaki pozostawił, jest tajemnicza karteczka z ciągiem cyfr. Ale o co chodzi? Jak rozszyfrować informacje, jakie zostawił Dawidowi? Chłopak wraz z Larisą postanawia rozwikłać zagadkę, nie mają jednak pojęcia, co ich czeka…

Jak na historię dla nastolatków – rzekłbym nawet: tych w bardzo młodym wieku – seria o Dawidzie i Larisie, zapoczątkowana przez ten tom, powinna być w sam raz. Nieskomplikowana fabuła, odpowiednie tempo akcji i brak trudnych słów (opcjonalnie są one od razu tłumaczone) nie tylko zdecydowanie ułatwiają lekturę, ale i pomagają młodym czytelnikom postawić pierwsze kroki wśród kryminałów. Do tego dodajmy, że książka ta ma niecałe 200 stron, i to dużą czcionką na małoformatowych stronach – w efekcie otrzymujemy idealną lekturę „na start”, najpewniej na jeden wieczór.

Jeśli w ten sposób możemy zachęcić młodych do kryminałów i powieści detektywistycznych – jestem zdecydowanie na TAK!!!

„Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Martin Widmark
Tytuł książki: Mały Brat
Tytuł oryginalny: Antikvariat Blå Spegeln
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Barbara Gawryluk
Liczba stron: 172
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca/młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: